Przyjaciele Najświętszej Duszy Chrystusowej.

Forum o tematyce religijnej, powołaniowej, młodzieżowej.


#1 2011-05-30 10:03:45

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

życie Boga w Duszy ludzkiej ( w człowieku)

Kiedy Bóg mieszka w człowieku? J 14,23; 1 Kor 3,16n; 6, 19

Bóg, który jest w niebie, może przyjść do człowieka i zamieszkać w jego duszy. Może ją przeniknąć i upodobnić do siebie, jak czyni to ogień z metalem wrzuconym w jego płomienie. Jezus Chrystus obiecał to wszystkim miłującym Go, którzy żyją według Jego nauki. „W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać” (J 14,23). Tak więc serce człowieka może stać się miejscem zamieszkania dla Ojca, dla Syna Bożego i dla Ducha Świętego.

Trzecia Osoba Boska pragnie traktować duszę i ciało człowieka jako swoją świątynię (por. 1 Kor 3,16n; 6, 19), w której będzie składany kult „w Duchu i prawdzie” (por. J 4,24), w której z Jego natchnienia – pomimo naszej słabości – będzie się wznosiła ustawiczna modlitwa (por. Rz 8,26) i składana będzie Bogu ofiara (por. Rz 12,1) polegająca na rezygnacji z własnej woli, aby wypełniać tylko wolę Bożą: tylko to, „co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe” (por. Rz 12,2).

Jezus Chrystus wyraźnie określił warunek, który musi być spełniony, aby Bóg mógł mieszkać w człowieku. Tym warunkiem jest miłowanie Boga przez wypełnianie nauki Chrystusa. „Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać” (J 14,23). Bez miłości nie można spotkać się z Bogiem-Miłością.

Jak rozumieć prawdę, że wszechobecny i niezmienny Bóg może przyjść i zamieszkać w duszy człowieka?

Niezmienny Bóg jest wszędzie obecny przez swoją wszechmoc stwórczą i przez swoje poznanie. Żadne stworzenie nie może się oddalić od tej wszechmocy, gdyż przestałoby istnieć. Nikt też nie może się ukryć przed Bożym poznaniem. Psalmista pyta: „Gdzież się oddalę przed Twoim duchem? Gdzie ucieknę od Twego oblicza? (Ps 139,7).

Bóg pragnie być w nas obecny jeszcze w inny, doskonalszy sposób: przez swoją miłość. Na to jednak człowiek musi wyrazić zgodę. Kiedy dobrowolnie spełnia Boże przykazania, kiedy zachowuje naukę daną przez Chrystusa i według niej kształtuje swoje życie, wówczas Bóg jest w nim obecny przez łaskę miłości. Ogarnięty Bożą miłością człowiek przeniknięty jest Bogiem jak powietrze zapachem rozlanego różanego olejku.

Przychodzenie Boga do człowieka nie polega na przestrzennym przemieszczaniu się przez Stwórcę. Bóg istnieje poza wszelką przestrzenią. Jego przychodzenie nie jest też jakąś Jego przemianą. To, co Pismo św. nazywa „przychodzeniem” Boga, jest w rzeczywistości przyciągnięciem człowieka do Boga, przeniknięciem człowieka przez Boga, który jest wszędzie, lecz jako miłość przebywa tylko w sercach prawdziwie kochających. Można to zilustrować wnikaniem promieni słonecznych do mieszkań. Kiedy świeci słońce, jego promienie oświetlają wszystko za wyjątkiem mieszkań, w których okna są zasłonięte kotarami lub żaluzjami. Promienie słoneczne ogarniające domy wnikną jednak momentalnie do wnętrz tych mieszkań, w których okna zostaną odsłonięte.

W podobny sposób Bóg przychodzi i zamieszkuje w człowieku. Kiedy – pobudzony przez łaskę Bożą – pragnie on kochać, wtedy pozwala się całkowicie przeniknąć Bożej miłości i Bóg-Miłość przebywa w nim i kocha w nim. Poucza o tym Katechizm słowami: „Gdy wierzymy w Jezusa Chrystusa, mamy udział w Jego misteriach i zachowujemy Jego przykazania; sam Zbawiciel przychodzi, by miłować w nas swojego Ojca i swoich braci, naszego Ojca i naszych braci” (por. KKK 2074).
(napisał Ks. Michał Kaszowski)


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 

#2 2011-06-01 21:04:11

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

Re: życie Boga w Duszy ludzkiej ( w człowieku)

Niech Bóg czuje się w nas swobodnie i nich króluje w naszych duszach


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 

#3 2011-06-01 21:29:06

 oKasia

Przyjacielska Duszyczka

913479
Zarejestrowany: 2010-11-24
Posty: 328
Punktów :   

Re: życie Boga w Duszy ludzkiej ( w człowieku)

Amen...

P.s zatrudne treści jak na moje mozliwości intelektualne...;/


"Pozwól kochać się,
Miłość pragnie Ciebie"

Offline

 

#4 2011-06-02 07:58:53

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

Re: życie Boga w Duszy ludzkiej ( w człowieku)

ok:) Postaram wyluzować dzięki za tę jakże cenna uwagę


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 
"Powiadają, że na szczytach gór bliżej do Ciebie, a ja wiem, że i w dolinie Gehenny Jesteś tak samo blisko..."

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bassparty.pun.pl www.firataleague.pun.pl www.tibiasoft.pun.pl www.goldwwe.pun.pl www.ggczat.pun.pl